Fizjo Na Zdrowie

Jak odetkać zatoki? Domowe sposoby i skuteczne metody leczenia.

Czym są zatoki i co robią? Zanim przejdziemy do autoterapii i działania, to zacznijmy od początku – czym zatoki w ogóle są? Zatoki są to jamy w naszych kościach czaszki wypełnione powietrzem. Wyróżniamy kilka zatok, których nazwy związane są z och umiejscowieniem: ➡️czołowe – nad oczodołami, ➡️szczękowe – po bokach nosa, ➡️sitowe – wewnątrz kości […]
IMG 5887

Czym są zatoki i co robią?

Zanim przejdziemy do autoterapii i działania, to zacznijmy od początku – czym zatoki w ogóle są? Zatoki są to jamy w naszych kościach czaszki wypełnione powietrzem. Wyróżniamy kilka zatok, których nazwy związane są z och umiejscowieniem:

➡️czołowe – nad oczodołami,

➡️szczękowe – po bokach nosa,

➡️sitowe – wewnątrz kości sitowej,

➡️zatokę klinową – wewnątrz kości klinowej.

Zatoki ogrzewają, oczyszczają i nawilżają powietrze. Podczas infekcji pojawia się stan zapalny w jamie nosowej. Powoduje on, że zatoki stają się niedrożne i także w nich zaczyna rozwijać się zapalenie. Następnie pojawia się śluz, zatkany nos i ciężka głowa, których najchętniej byśmy się pozbyli…

Jak się możesz czuć przy zatkanych zatokach?

W związku z obszarem, gdzie zatoki się znajdują, możesz przede wszystkim odczuwać ból i ciężkość głowy. Może się on pojawiać:

➡️na czole,

➡️w okolicy nosa i kącika oka,

➡️może promieniować do potylicy.

Sam ból głowy może się powiększać przy zmianie pozycji i przy ruchach głową oraz po nocy. Dodatkowo może pojawić się odczucie spływania śluzu po gardle, kaszel czy ból ucha/szczęki. Oczywiście w przypadku długo utrzymującego się problemu warto skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli wystąpiła także gorączka. Być może będzie potrzebna pomoc farmakologiczna. Jednak sama fizjoterapia też może pomóc, aby ulżyć w bólu.

Opracowanie obszaru zatok i praca w obszarze czaszki może pomóc w zmniejszeniu bólu. Dodatkowo terapia manualna może wspomóc spływanie wydzieliny i ułatwić oddychanie. Jednak oprócz farmakoterapii i fizjoterapii są też sprawdzone domowe metody, które pomogą uporać Ci się z problemem zatkanych zatok.

Zatkane zatoki – autoterapia!

Skoro już wiesz, czym zatoki są, jak dochodzi do ich zatkania oraz jak możesz je odczuwać, to czas na kilka sposobów na autoterapię!

  • Ciepłe okłady

Ciepły okład połóż nad zatokami (na czole lub pod oczami) i trzymaj ok. 10-15 minut.

  • Odpowiednie nawodnienie

Picie dużej ilości płynów pomoże rozrzedzić śluz i ułatwi jego transport.

Lordoza szyjna 2
  • Gradowanie

Weź widelec/patyki do szaszłyków/wykałaczki i delikatnie ostukuj obszar zatok. Zwłaszcza miejsca bardziej drażliwe/bolesne. Graduj przez ok. 10 minut.

  • Masaż zatok

Masaż zacznij od zewnętrznej części czoła i kieruj się do środka. Tak, jakbyś chciał/a sprowadzić wydzielinę w kierunku nosa. To samo możesz zrobić wzdłuż nosa, idąc od góry do dołu.

  • Inhalacja

Inhalacje z wykorzystaniem olejku eterycznego/ziół. Dobrze sprawdzi się tu np. olejek eukaliptusowy. Do naczynia z gorącą wodą (nie wrzątek), wlej kilka kropel olejku, pochyl się i zakryj głowę ręcznikiem. Oddychaj głęboko przez ok. 10-15 minut.

To tylko kilka przykładów, jak z zatokami możesz poradzić sobie sam/a. Jeśli masz jeszcze inne sprawdzone metody, to napisz do mnie. Z chęcią dowiem się, jakie!

Pozdrawiam,

Karo 😊

poznaj mnie