Czy siedzenie jest złe?
Ból pleców powoli zostaje chorobą cywilizacyjną. Coraz bardziej popularne staje się stwierdzenie, że „siedzenie to nowe palenie”. Powstaje coraz więcej ergonomicznych foteli, akcesoriów czy poradników (zresztą sam jeden napisałam). Faktycznie jako społeczeństwo coraz częściej przybieramy siedzący tryb życia. Jest to dla nas wygodniejsze, a przez to staje się bardziej kuszące. Niestety nie idzie to w parze z pozytywnym wpływem na zdrowie. Siedzący tryb życia sprawia, że cierpi na tym każdy z naszym układów: mięśniowo-szkieletowy, krwionośny, oddechowy, nerwowy itd…
Siedzenie kontra kręgosłup.
Przede wszystkich Twoje ciało tkwi w bezruchu, czyli czymś, czego nie lubi najbardziej! Jednym z obszarów ciała, który najbardziej na tym cierpi, jest Twój kręgosłup, który potem objawia się tytułowym bólem pleców. Dyski, które są pomiędzy kręgami, odżywiane i nawadniane są podczas ruchu kompresji i dekompresji (czyli takiego jakby ściskania i odpuszczania). Dzieje się to np. podczas chodzenia, dlatego spacery są tak dobre dla naszych pleców i nie warto ich bagatelizować. Gdy przez większość swojego dnia siedzisz, Twój kręgosłup nie jest odpowiednio odżywiany. Stąd pojawiają się predyspozycje do bólu kręgosłupa, wypuklin, przepuklin czy dyskopatii i słynnych objawów rwy kulszowej. Ból pleców nie musi towarzyszyć Ci codziennie, masz ogromny wpływ na to, czy i jak będzie się u Ciebie pojawiać.
Jak mogę pozbyć się bólu?
Skoro już wiesz, że najgorszy przy pracy siedzącej jest bezruch, to rozwiązaniem będzie wprowadzenie jego przeciwieństwa – ruchu! Przede wszystkim zmieniaj często pozycje w pracy. Nie siedź dłużej niż 30 minut w jednym ustawieniu. Rób sobie przerwy (nawet 1-minutowe), żeby wstać, przejść się, przeciągnąć czy zrobić 10 powtórzeń jednego ćwiczenia. Wprowadź więcej dynamiki do swojej codzienności. Jak masz tylko taką możliwość, to pracuj zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Jeśli tylko na godzinę pracy, spędzisz 20 min na stojąco, to w trakcie 8h zrobi się z tego aż 2.5h stania! To właśnie takie małe rzeczy robią duże różnice, zwłaszcza, jeśli chodzi o ból pleców.
Jeśli chcesz poznać więcej sposobów, jak pozbyć się bólu pleców, dowiedzieć się, jak ustawić prawidłowo sprzęt, jakie modyfikacje wprowadzić oraz jakie ćwiczenia robić w trakcie, to zerknij na ten ebook. W nim znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości.
Pozdrawiam,
Karo 😊