Fizjo Na Zdrowie

Ból piszczeli przy bieganiu (Shin Splints) – o czym to mówi?

Co to jest shin splints i o czym to mówi? Shin splints to ból w obszarze piszczeli, który często pojawia się u biegaczy i osób aktywnych sportowo. Zwłaszcza wśród osób, które uprawiają sporty z dużą ilości skoków czy biegania. Dolegliwości w przedniej części podudzia pojawiają się głównie w trakcie i mogą się utrzymywać jeszcze po […]

Co to jest shin splints i o czym to mówi?

Shin splints to ból w obszarze piszczeli, który często pojawia się u biegaczy i osób aktywnych sportowo. Zwłaszcza wśród osób, które uprawiają sporty z dużą ilości skoków czy biegania. Dolegliwości w przedniej części podudzia pojawiają się głównie w trakcie i mogą się utrzymywać jeszcze po jego zakończeniu.

Początkowo ból pojawia się pod koniec treningu, jednak z czasem dolegliwości się zwiększają. W bardziej zaawansowanym stadium może się pojawiać już od początku treningu, a w ekstremalnych przypadkach nawet podczas chodzenia i codziennych czynności. Warto jednak zwrócić na to uwagę wcześniej (przed pojawieniem się bólu przewlekle), żeby nie doprowadzić do złamania zmęczeniowego kości.

Co wpływa na pojawienie się bólu piszczeli w trakcie treningu?

Jak już wiesz, shin splints pojawia się w większości w trakcie aktywności. Źródła tych dolegliwości mogą być jednak różne. Istnieje wiele czynników predysponujących do wystąpienia tego problemu, jak np.:

➡️Nieodpowiednie obciążenia treningowe,

➡️Zbyt intensywne treningi i niski poziom regeneracji,

➡️Twardość podłoża, po jakim biegasz,

➡️Niepoprawna technika biegu,

➡️Nieodpowiednia rozgrzewka,

➡️Wcześniejsze urazy i dysbalans mięśniowy,

➡️Brak elastyczności mięśni itp.

Jak widzisz, przyczyn może być wiele, dlatego tak ważna jest indywidualna ocena, które z nich przyczyniają się w Twoim przypadku do pojawienia się bólu. Być może potrzebna będzie zmiana nawyków i zadbanie o regenerację organizmu. W innym przypadku może to być praca manualna i dobranie odpowiednich ćwiczeń, żeby przywrócić prawidłowe napięcie i aktywację mięśni.

Już teraz możesz przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się, czy wśród wymienionych czynników jest coś, co u Ciebie może prowokować ból.

Co mogę zrobić, gdy mam shin splints?

Przede wszystkim zacznij od analizy czynników ryzyka, o których pisałam w poprzednim poście. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co u Ciebie jest słabym ogniwem i wymaga pracy. Podpowiem Ci dziś jednak kilka prostych sposobów, jak możesz poradzić sobie z już istniejących bólem.

➡️Przede wszystkim zmniejsz obciążenia treningowe np. dystans, który pokonujesz. Postaraj się biegać w tych granicach, aby nie prowokować bólu.

➡️Zadbaj o dobrą rozgrzewkę. Postaw na szybkie rolowanie i skrupulatne rozciąganie dynamiczne przed wysiłkiem. Zadbaj o odpowiednie rozgrzanie i przygotowanie mięśni do wysiłku.

➡️Wzmocnij swoje łydki – dorzuć do treningów ćwiczenia siłowe i wzmacniające, dzięki którym poprawisz pracę mięśni.

➡️Zadbaj o rozluźnienie po wysiłku – zastosuj rolowanie w wolnym tempie, ze skupieniem się na bardziej bolesnych miejscach i rozmasuj je.

➡️Udaj się do fizjoterapeuty, który wskaże Ci, and czym warto popracować w Twoim przypadku i na czym powinieneś skupić więcej uwagi w swoim ciele!

Pamiętaj, że to są bardzo ogólne porady, a każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Daj znać, czy Ci ten artykuł pomógł i jak Ty poradziłeś/aś sobie z bólami łydek!

Pozdrawiam,

Karo😊