Fizjo Na Zdrowie

Przewlekły ból pleców – co jeszcze ma znaczenie?

Cierpisz na przewlekły ból pleców, a pracujesz biurowo? Dowiedz się, co jeszcze może się przyczyniać do pojawiania się bólu u Ciebie.
image00084

Czym jest ból przewlekły?

Zanim omówimy sobie wspomniany ból pleców, przejdźmy do kwestii samego bólu. Jeśli chodzi o czas utrzymywania się dolegliwości bólowych, to głównie wyróżnia się ból ostry i przewlekły. Ból trwający do ok 3 miesięcy jest bólem ostrym, a ten, który utrzymuje się powyżej 3 miesięcy, przechodzi już w ból przewlekły. Oczywiście są to bardzo ogólne ramy wyznaczone tylko na podstawie samego czasu. Przy określaniu rodzaju bólu ważny jest też mechanizm jego powstania. Dzisiejszy wpis natomiast skupi się na innych czynnikach, które mogą wpływać to, że wspomniany ból pleców się utrzymuje.

Co może powodować przewlekły ból pleców?

  • Postawa i ruch

Przy długotrwałym bólu pleców warto przyjrzeć się swojej aktywności w trakcie dnia. Być może większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej i to właśnie bezruch przyczynia się do bólu mięśni i stawów. W połączeniu z nawykami dnia codziennego warto zwrócić uwagę na swoją postawę, która również może wpływać obciążająco na kręgosłup i wywoływać ból.

  • Urazy i przeciążenia

Często istotnymi czynnikami są także przebyte urazy i kontuzje, które mogą wywołać zarówno ból ostry, jak i przewlekły. Być może po którymś urazie Twoje ciało zaczęło się kompensować, a plecy nadrabiać dodatkową pracą za inne mięśnie dookoła? Warto się przyjrzeć nie tyle samemu kręgosłupowi, ile funkcjonowaniu całego ciała.

  • Choroby

Przewlekłe bóle pleców mogą być również objawem niektórych chorób, zwłaszcza jeśli występują także inne niespecyficzne dolegliwości. Jednak i same choroby, jak np. otyłość wywierają zwiększone obciążenia na stawy i mięśnie, co może w konsekwencji powodować ból.

  • Regeneracja

Co jeśli wymienione powyżej czynniki są u Ciebie w porządku, działasz z fizjoterapią, ale ból nie mija? Przyjrzyj się swojej regeneracji! Być może Twój organizm ma na ten moment zbyt słabe możliwości regeneracyjne i trzeba podziałać ogólnie, aby problem bólu pleców zniknął. Zastanów się nad swoim nawodnieniem, dietą (pod kątem ilości i jakości), snem (również ilość, jak i jego jakość) oraz stresem (ile go masz i jak sobie z nim radzisz). Popraw te podstawy i daj ciału lepsze pole do działania!

Mam ból pleców – co z tym zrobić?

Jeśli nie wiesz, który czynnik może być u Ciebie dominujący, to polecam Ci wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty. Po wywiadzie, badaniu i diagnostyce łatwiej będzie zanalizować Twój przypadek i Twoje słabe strony do dalszej pracy nad pozbyciem się bólu.

Jeśli czujesz, że u Ciebie głównym problemem może być praca siedząca i mała ilość ruchu, to mam dla Ciebie dobre rozwiązanie. Zebrałam najważniejsze aspekty ergonomii pracy i propozycję prostych, małych zmian, które pomogą Ci uporać się z bólem. A jeśli chcesz zacząć się ruszać, ale nie wiesz jak, to polecam Ci pakiet ebooków Ergonomia na wyciągnięcie ręki & Podstawy ruchu, które pomogą Ci całościowo zadbać o ciało.

https://www.fizjonazdrowie.com/product/pakiet-ebookow-podstawy-ruchu-ergonomia-na-wyciagniecie-reki

Pozdrawiam,

Karo 😊

poznaj mnie