Czym jest problem zmęczonych oczu?
Odczucie zmęczonych oczu dotyczy coraz większej ilości osób. Zwłaszcza tych, którzy dużą część swojego dnia spędza przed monitorem. Patrzysz w ekran i z kolejną godziną coraz bardziej wytężasz wzrok. Mrużysz oczy, żeby wyraźniej zobaczyć, co jest na monitorze i po chwili czujesz to okropne zmęczenie. To sprawia, że Twoja koncentracja maleje, a zirytowanie zwiększa się. Co za tym stoi?
➡️Nadmiar światła niebieskiego
Wszystkie urządzenia jak telefon, laptop czy telewizor emitują światło niebieskie, które ma działanie pobudzające. Występujące naturalnie w świetle słonecznym działa na nas korzystnie, jednak jego nadmiar związany z używaniem elektroniki, nie jest już dla nas taki zdrowy. Przyczynia się do uczucia zmęczonych oczu i może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej w siatkówce oka.
➡️Skupianie wzroku na jednym punkcie
Nasze oczy powinny pracować na różnych odległościach i w różnych kierunkach. Wpatrując się przez długi czas w jeden punkt, rzadziej mrugamy, co powoduje, że oko jest mniej nawilżone, a mięśnie odpowiadające utrzymaniu gałki ocznej w jednym położeniu ulegają przeciążeniu.
➡️Słabe nawodnienie
Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo w ciągu dnia, kondycja naszych oczu się pogarsza. Są one mniej nawilżone, co skutkuje zaczerwienieniem, przesuszeniem i w konsekwencji uczuciem zmęczenia.
➡️Wady wzroku i źle dobrane okulary/soczewki
Jeśli pracujesz przed komputerem, to powinieneś regularnie badać swój wzrok. Jeśli dawno nie byłeś/aś u okulisty/optometrysty, to warto się wybrać.
➡️Złe oświetlenie stanowiska pracy
Praca przy złym oświetleniu również wpływa na wzmożoną pracę mięśni oka i może prowadzić do ich przeciążenia.
Jak zadbać o swoje oczy w trakcie pracy?
Jest szereg narzędzi, dzięki którym możesz zapobiec zmęczonym oczom. Przede wszystkim dostosuj swoje stanowisko pracy. Sprawdź, czy monitor jest na wysokości Twojego wzroku (czy nie jest niżej bądź wyżej). Ustaw go na wprost tak, aby nie musieć skręcać głowy cały czas w jedną stronę. Więcej na temat dbania o swój wzrok i ergonomię pracy znajdziesz w ebooku:
Często mrugaj w trakcie pracy przed monitorem. Dzięki temu polepszysz nawilżenie gałek ocznych i zapobiegniesz zasychaniu. Aby dodatkowo wspomóc nawilżenie oczu, możesz wykorzystać także dobrej jakości krople do oczu.
Zadbaj o odpowiednie naświetlenie swojego stanowiska pracy. Dodatkowo, jeśli w godzinach wieczornych także spędzasz dużą ilość czasu przed monitorem, to wyposaż się w okulary blokujące światło niebieskie. Dzięki temu zniwelujesz pobudzający wpływ światła, poprawisz jakość swojego snu i zniwelujesz zmęczenie. Opcją alternatywną są aplikacje z filtrem blokującym, jednak ograniczają one światło tylko w niewielkim stopniu.
Stosuj zasadę 20-20-20. Co 20 minut zrób sobie przerwę na 20 sekund i popatrz na odległość 20 stóp (czyli ok 6 metrów). Najczęściej skupiamy wzrok na tym, co jest blisko nas: telefon, komputer, książka itp. Natomiast patrząc w dal, nasz wzrok relaksuje się.
Problem zmęczonych oczu – jakie są na to sposoby?
Sposób nr 1:
Potrzyj dłonią o dłoń, aż delikatnie je rozgrzejesz. Następnie zamknij oczy i przyłóż palce rąk na zamknięte powieki. Nie dociskaj palców mocno do oczu! Gdy już Twoje ręce dotykają powiek, wykonaj po dziesięć ruchów oczami w górę i dół. Następnie zrób kolejne dziesięć w lewo i prawo. Powieki cały czas są zamknięte, dłonie położone są na nich. Całość powtórz 3 razy.
Sposób nr 2:
Chwyć długopis w jedną rękę. Wyciągnij ją przed siebie, skupiając wzrok na końcówce długopisu. Teraz nie ruszając głową, zacznij powoli przesuwać długopis prawo-lewo, śledząc go wzrokiem. Za długopisem wodzą same oczy, głowa jest nieruchoma. To samo możesz spróbować z ruchami gór/dół.
Sposób nr 3:
Wyprostuj rękę przed siebie z kciukiem skierowanym do góry. Skup na nim wzrok i zacznij powoli przesuwać w kierunku swojej twarzy. Przesuwaj do tego momentu, do którego widzisz do wyraźnie. Następnie powoli przesuwaj z powrotem do tyłu, cały czas skupiając wzrok tylko na kciuku. Teraz dodaj drugą rękę tak, aby jedna była jak najdalej, a druga jak najbliżej (wciąż widziana ostro). Patrz na zmianę, przeskakując wzrokiem z jednego na drugi kciuk. Następnie zmień kciuki i zrób to samo.
Pozdrawiam,
Karo 😊