Czym jest kolano skoczka?
Kolanem skoczka nazywamy zmiany w obszarze więzadła rzepki (ścięgno mięśnia czworogłowego uda, który biegnie z przodu uda i przyczepia się pod rzepką). Są to zmiany na tle przeciążeniowym/zwyrodnieniowym i objawiają się bólem właśnie z przodu kolana w okolicy rzepki.
Dlaczego tak się nazywa i u kogo występuje?
Kolano skoczka jak sama nazwa wskazuje, jest związane głównie z dyscyplinami, gdzie występuje duża ilość skoków. Najczęściej występuje u siatkarzy, koszykarzy, ale także u piłkarzy, gdzie jest duża ilość podbiegów oraz osób mających pracę fizyczną lub wracających do aktywności po przerwie.
Według statystyk kolano skoczka pojawia się najczęściej u mężczyzn w wieku 25-40 lat. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi do pojawienia się tej dolegliwości są także nadprogramowe kilogramy, hipermobilność oraz wcześniejsze urazy (również na poziomie stawu skokowego czy biodrowego).
Jak się objawia?
Głównym objawem jest wcześniej wspomniany ból w okolicy rzepki. Początkowo może się on pojawiać w trakcie aktywności lub chwilę po niej. W bardziej zaawansowanym stadium dolegliwości mogą występować nawet podczas chodzenia po schodach czy siadaniu na krześle. Oprócz bólu może pojawić się także obrzęk, tkliwość, a nawet osłabienie siły mięśni.
Jak rozpoznać, że mam kolano skoczka?
Oprócz wymienionych wyżej objawów ważne będzie także badanie fizjoterapeutyczne/ortopedyczne oraz obrazowe. Warto udać się na konsultację w celu zbadania manualnego kolana oraz wykonania testów funkcjonalnych. Niezbędne może okazać się również wykonanie badania USG, aby potwierdzić diagnozę i ocenić stopień zmian więzadła.
Może wystąpić również potrzeba badania RTG (aby ocenić występowanie zwapnień w obszarze rzepki) oraz rezonansu magnetycznego, który pozwala dokładniej ocenić tkanki w obszarze kolana.
Co z tym robić?
Jeśli diagnoza jest już potwierdzona, to podstawową metodą leczenia jest fizjoterapia. W tym przypadku skupiamy się na odciążeniu bolesnej okolicy, uelastycznieniu tkanek oraz poprawie nawyków okołotreningowych. Oprócz terapii manualnej niezbędne są również ćwiczenia wzmacniające oraz mające na celu przywrócenie balansu mięśniowego.
Niekiedy stosuje się zastrzyki (najczęściej z PRP, czyli osocza bogatopłytkowego), które mają na celu poprawę regeneracji.
Ostatecznością jest operacja, gdzie w trakcie artroskopii usuwane są uszkodzone części więzadła rzepki. Po operacji kolano również wymaga rehabilitacji, aby móc wrócić do pełni sprawności.
Czy można temu zapobiec?
Jak najbardziej! Zadbaj o porządną rozgrzewkę, rolowanie, rozciąganie oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe, a kolano skoczka nie będzie Ci grozić.
Pozdrawiam,
Karo😊