Cieśń nadgarstka – czym jest?
Prawdziwa cieśń nadgarstka to zespół objawów związanych z długotrwałym uciskiem na nerw pośrodkowy, który przebiega po wew. stronie nadgarstka. W wyniku tego ucisku dochodzi do mrowienia, drętwienia i bólu w obszarze kciuka, palca wskazującego i środkowego. Sam ucisk może być związany z przebiegającym stanem zapalnym, obrzękiem, czy przerostem więzadeł.
Jakie są objawy cieśni?
➡️mrowienie w okolicy kciuka i palców: wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego,
➡️odczucie słabości ręki,
➡️wypadanie z dłoni przedmiotów (np. kubka)
➡️brak precyzji i ograniczenie ruchów,
➡️utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść,
➡️ból wybudzający ze snu.
Jednak! Cierpnąca dłoń czy palce nie zawsze muszą oznaczać cieśń nadgarstka. Przyczyną tych dolegliwości może też być ucisk nerwu przez inne struktury na jego przebiegu.
Czy to zawsze cieśń?
Cierpnące palce nie zawsze muszą oznaczać cieśń nadgarstka! Przyczyna może leżeć w zupełnie innym miejscu. Dlaczego? Bo ucisk na nerw może być na innych poziomach jego przebiegu i dawać takie same objawy.
O jakie miejsca chodzi?
➡️Potylica,
➡️Szyja,
➡️Żebra,
➡️Klatka piersiowa,
➡️Przestrzenie międzymięśniowe i międzykostne,
➡️Przepona,
➡️I jeszcze wiele innych.
Dlatego tak ważny jest wywiad i diagnostyka! Aby połączyć np. tryb pracy, codziennie nawyki, analizę postawy i ocenę napięcia na tkankach wzdłuż przebiegu nerwu. Bo przyczyna dosyć często leży właśnie poza samym nadgarstkiem.
Zanim zdecydujesz się na operację, przyjdź na konsultację do fizjoterapeuty i spróbuj leczenia zachowawczego. Z praktyki mogę Ci powiedzieć, że większość przypadków udaje się wyleczyć bez użycia skalpela. Z kolei często po operacji pacjenci wracają z tymi samymi problemami. Dlaczego? Bo jeśli ucisk był gdzieś indziej, to źródło dolegliwości dalej istnieje i daje ból.
Co mogę zrobić sam/a, gdy mam objawy cieśni?
Jak już wiesz, jedną z przyczyn drętwienia może być zbyt duże napięcie struktur miękkich wzdłuż jego przebiegu. Dlatego na początek proponuję Ci automasaż piłeczką w miejscach, gdzie ten ucisk zdarza się najczęściej.
Na pierwszy rzut weź mięśnie klatki piersiowej i przedramienia (po obydwu jego stronach). Najlepiej sprawdzi się piłka trochę twardsza, która nie będzie się uginać pod ciężarem ciała jak np. tenisowa. Wyjątkiem jest zbyt duży ból przy masowaniu piłką twardą – wtedy sięgnij po miękką piłeczkę.
Jakie są zasady?
➡️Masuj, nie przekraczając granicy bólu 4/10, możesz czuć dyskomfort, ale nie duży ból.
➡️Podczas masażu może pojawić się odczucie mrowienia, ale nie może być mocnych strzałów do ręki.
➡️Nie spiesz się, automasaż wykonuj powoli i dokładnie, ze skupieniem się na nieprzyjemnych miejscach.
➡️W przypadku masowania mięśni piersiowych u kobiet – unikaj obszaru samej piersi, masuj tylko nad nią.
Taki automasaż wykonuj 2-3 minuty na partię mięśniową codziennie. Z czasem poczujesz rozluźnienie w tym obszarze i być może zniwelujesz część lub całość nieprzyjemnych objawów. Jeśli ta autoterapia nie pomoże w 100%, zgłoś się do fizjoterapeuty, aby pozbyć się problemu lub doradzić odnośnie dalszego leczenie. Gdy Twój ból nie będzie reagował na fizjoterapię i ćwiczenia, może okazać się niezbędna diagnostyka lekarska i rozważenie operacji i uwolnienia nerwu. Pamiętaj jednak, że także po operacji niezbędnym elementem zdrowienia jest fizjoterapia. Im więcej wypracujesz przed operacją, tym lepiej idzie późniejsza rehabilitacja.
Czy praca przy biurku może wpływać na ból i mrowienie?
Jeszcze jednym z istotnych czynników jest Twoje miejsce pracy. Jeśli masz pracę siedzącą i kilka godzin w ciągu dnia spędzasz przy biurku, to ustawienie Twojego sprzętu ma ogromne znaczenie. W zależności od tego, jak ustawiony jest monitor, klawiatura, myszka czy w ogóle Ty względem biurka, może to wpływać na Twoje dolegliwości bólowe. Wyobraź sobie, że nadgarstek przez kilka godzin dziennie jest delikatnie wygięty (tak, jak przy trzymaniu myszki). To sprawia, że jedne mięśnie przedramienia są rozciągnięte, a drugie przykurczone. Może to prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni i ucisku na nerwy i naczynia, co daje objawy cieśni nadgarstka! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w aspekcie ergonomii pracy, to zachęcam do zapoznania się z ebookiem:
Pozdrawiam,
Karo 😊