Fizjo Na Zdrowie

Czy biodra mogą mnie boleć od pracy siedzącej?

 Dlaczego biodra bolą od siedzenia? Przyczyn może być wiele, jednak w tym poście poruszam temat tej, która pojawia się zdecydowanie najczęściej.
pokazanie bólu biodra przy pracy siedzącej

Dlaczego biodra bolą?

Przyczyn bólu biodra może być naprawdę wiele. Pod uwagę zawsze należy wziąć wszystkie czynniki, które mogą ten ból prowokować. Wpływ na dolegliwości bólowe może mieć sama anatomia bioder, stopień zmian zwyrodnieniowych, poziom aktywności czy nawet pozycje, które przyjmujemy przez większość dnia. Dziś w tym artykule skupimy się na tym ostatnim wymienionym aspekcie.

Co się dzieje w trakcie siedzenia?

Lordoza szyjna 1

W momencie długotrwałej pracy w pozycji siedzącej nasz staw biodrowy jest w pozycji zgięcia. W tym momencie warto wspomnieć tu o mięśniu, który łączy nasz kręgosłup lędźwiowy z nogami: mięsień biodrowo-lędźwiowy. Choć to tak naprawdę 2 osobne mięśnie (biodrowy i lędźwiowy), które łączą się wspólnym przyczepem. Są to największe mięśnie zginające nasz staw biodrowy.

Dlaczego mięsień biodrowo-lędźwiowy ma znaczenie?

Zbyt częste i długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprawia, że mięsień ten ulega skróceniu. Można to porównać do sytuacji, jakbyś przez większą część dnia trzymał rękę zgiętą w łokciu. Pewnie bicepsowi po dłuższym czasie też ciężko byłoby się rozprostować w całości. Z mięśniem biodrowo-lędźwiowym dzieje się dokładnie to samo. Z kolei mięśnie pośladkowe (prostowniki) są w rozciągnięciu, co sprawia, że nasze biodra są narażone na przeciążenia w związku z nierównomierną pracą tych struktur.

Jak to wpływa na biodra i kręgosłup?

Takie nakładające się przez dni, tygodnie, miesiące czy lata przeciążenia mogą prowadzić do pojawienia się bólu. Zarówno na poziomie odcinka lędźwiowego (gdzie się przyczepia mięsień lędźwiowy), jak i w obszarze samych bioder. Dodatkowo napięty mięsień, może z czasem wpływać na samo ustawienie odcinka lędźwiowego i pogłębiać jego lordozę. Dochodzi wtedy do powstania tzw. kaczego kupra, czyli charakterystycznego pochylenia miednicy w przód (oczywiście warto to zawsze skonsultować, z czego to ustawienie wynika, bo przyczyn również może być wiele).

Co z tym robić?

Rozwiązanie jest zależne, od stopnia Twoich dolegliwości. Jednak! Samo zwrócenie uwagi na ergonomię Twojej pracy, zmianę pozycji oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia będą dobrym startem w walce o swoje zdrowie. Dodatkowo, jeśli ból już się u Ciebie pojawił, to dobrym pomysłem będzie wizyta u fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrana terapia manualna oraz ćwiczenia pozwolą zmniejszyć Twój ból. A dzięki poszerzeniu wiedzy o ergonomii pracy zapobiegniesz pojawieniu się objawów w przyszłości. Więcej o prawidłowym ustawieniu siebie i swojego miejsca pracy, a także wskazówkach, co możesz łatwo zmienić, znajdziesz w moim ebooku.

Pozdrawiam,

Karo 😊

poznaj mnie