„Jesteś tym, co jesz”
To hasło słyszałaś już nie raz, ale czy ma odzwierciedlenie w realnym życiu? Niestety muszę Cię zmartwić, ale tak. Liczy się nie tylko to, ile jesz, ale także co spożywasz. Im gorszej jakości jedzenie dostarczasz do naszego układu pokarmowego w tym gorszym stanie on jest. To z kolei może prowadzić do szeregu dobrze znanych Ci objawów jak wzdęcia, zgaga, zaparcia czy biegunki, ale czy ma wpływ na ból pleców? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
Dlaczego praca jelit jest tak ważna?
Jelito możemy podzielić na dwa odcinki – jelito cienkie i grube. Są one odpowiedzialne za wchłanianie oraz przekształcanie/formowanie pokarmu. Nie bez powodu powstało hasło, że jelita to nasz drugi mózg. Udowodniono, że stan jelit ma bezpośredni wpływ na nasz stan psychiczny i fizyczny. Zaburzenia we florze bakteryjnej jelit (na skutek złego odżywiania) mogą wpływać na pojawienie się stanów depresyjnych czy lękowych. Jelita są też związane z samym układem odpornościowym, więc przekładają się na częstotliwość chorowania. Jak widzisz, praca jelit ma przełożenie na cały Twój organizm i jego funkcjonowanie.
Jak jelita mogą wpływać na ból pleców?
W sytuacji, gdy pokarm, który spożywasz, jest mocno przetworzony, to w obszarze Twojego brzucha tworzy się mały stan zapalny, co zwiększa napięcie w jamie brzusznej. Dodatkowo, jeśli zmagasz się z takimi dolegliwościami jak zgaga, wzdęcia czy inne zaburzenia gastryczne, to potęguje ilość napięć i może np. ograniczać pracę przepony (główny mięsień oddechowy). Teraz wyobraź sobie, że chwytasz swoją koszulkę z przodu i robisz supełek. Gdzie robi się mniej miejsca? Najbardziej w miejscu ścisku, to jasne, ale zauważ, że koszulka jest naciągnięta również z tyłu, na plecach. Z napięciami w ciele działa to tak samo. Jeśli w obszarze Twojej jamy brzusznej jest dużo napięcia, to ma to przełożenie na inną pracę odcinka lędźwiowego, co z czasem może przekłuć się w ból.
Jak zadbać o kręgosłup, jeśli problem tkwi w jelitach?
DIETA – to jest punkt numer jeden do zaopiekowania się. Pora przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowych i temu, co naprawdę spożywamy. Czy jest to żywność mocno przetworzona, jedzona na szybko? Czy stawiasz na dobre jakościowo jedzenie, które ma w sobie wartości odżywcze? Jeśli brakuje Ci czasu na tworzenie posiłków samemu, to może warto przemyśleć opcje cateringu? Postaw na różnorodną dietę, która zapewni Ci dostarczenie odpowiedniej ilości makro i mikroelementów.
Osobiście próbowałam już wielu firm cateringowych i ze wszystkich zdecydowanie mogę Ci polecić firmę Box4fit, z którą od niedawna współpracuję. Jedzenie nie dość, że smakuje jak domowe, to jeszcze jest dobre jakościowo. Mój brzuch pod tym kątem odczuwa znaczą, pozytywną różnicę w odróżnieniu do innych firm. Jeśli chcesz przekonać się o tym sam/a, to możesz wykorzystać 20% rabat z hasłem: Fizjonazdrowie20 na ich stronie internetowej www.box4fit.pl.
AKTYWNY TRYB ŻYCIA – postaw na większą ilość ruchu! Jelita podobnie jak kręgosłup nie lubią bezruchu. Zmieniaj pozycje w trakcie pracy jak najczęściej. W trakcie krótkich przerw zrób proste rozciąganie lub mobilizacje. Po pracy zamiast kanapy wybierz swoją ulubioną aktywność fizyczną i daj ciału trochę ruchu, którego potrzebuje.
Co jeszcze mogę zrobić?
Jeśli chcesz zadbać o swoją dietę sam, to koniecznie udaj się do dietetyka, który pomoże Ci w zmianie nawyków żywieniowych. To ważne, aby dopasować dietę do swoich upodobań i nie rezygnować ze wszystkiego, co lubisz. Jeśli bardziej skupisz się na zmianie nawyków, a nie na restrykcyjnej diecie, łatwiej będzie Ci utrzymać wypracowane zmiany. Jeśli decydujesz się na stworzenie planu żywieniowego sam – polecam Ci aplikację Zdrowe Zakupy (polecenie z autopsji). Dzięki niej z łatwością i bez wczytywania się w etykiety będziesz mógł porównać jakość produktów, które wybierasz. Osobiście używam jej już kilka lat i każdemu bardzo polecam.
Jeśli natomiast czujesz, że Twój brzuch potrzebuje wsparcia, wybierz się do fizjoterapeuty lub osteopaty, aby rozpracować manualnie napięcia w jamie brzusznej. Fizjoterapia wisceralna pomoże złagodzić objawy bólowe lub gastrycznie i przy okazji dostaniesz porcję edukacji, jak jeszcze możesz zadbać o stan swoich jelit i nie tylko.
Pozdrawiam,
Karo 😊