Czym jest ostroga piętowa?
To jedna z najczęstszych diagnoz, jakie można usłyszeć, gdy pojawia się ból pięty. Ostrogą piętową nazywamy narośl kostną, która pojawia się w obszarze kości piętowej. Jeśli pojawia się od dołu kości to ostroga piętowa dolna, jeśli od góry (bliżej Achillesa) to jest to ostroga piętowa górna.
Jak ona powstaje?
Powstawanie ostrogi piętowej jest nierozerwalnie połączone z rozcięgnem podeszwowym. Rozcięgno podeszwowe to takie pasmo powięzi, które biegnie od pięty w kierunku palców od spodu stopy. Sama narośl kostna powstaje w wyniku zapalenia tego rozcięgna, które przyczepia się do kości piętowej. Ostroga powstaje poprzez stałe rozciąganie i napięcie rozcięgna, co pociąga za przyczep, czego konsekwencją jest odkładanie się odłogów wapnia i formowanie narośli. Warto wiedzieć, że ostroga nie pojawia się z dnia na dzień, a raczej jest procesem długotrwałym, trwa zwykle kilka miesięcy.
Co jeszcze ma wpływ?
Ostroga piętowa występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety są narażone również ze względu na noszenie butów na obcasie, które zmieniają pracę stopy i mięśni łydki. Do grup zagrożonych możemy zaliczyć także biegaczy czy tancerzy z powodu dużej eksploatacji stopy. Co jeszcze ma wpływ?
➡️Nadwaga i otyłość,
➡️Źle dobrane obuwie – ciasne, niewygodne, zwłaszcza na obcasie,
➡️Płaskostopie,
➡️Ograniczony zakres w stawie skokowym,
➡️Napięcie na tylnej taśmie (łydka, tył uda),
➡️Bieg na twardych powierzchniach,
➡️Starszy wiek.
Jak boli ostroga piętowa?
Na początek warto wspomnieć, że posiadanie ostrogi nie równa się z występowaniem bólu. Możesz mieć narośl kostną, ale w ogóle jej nie odczuwać. Tak jest w sporej ilości przypadków. Co więcej, często rozluźnienie tkanek miękkich dookoła sprawia, że ból mija i nawet dodatkowa narośl nie sprawia już kłopotu. Jednak jaki ból pojawia się przy ostrodze?
➡️Palenie,
➡️Pieczenie
➡️Ból kłujący,
➡️Może być ostry lub tępy.
Na początku pojawia się po przeciążeniu stopy i przy dotyku. Z czasem może zwiększać się na koniec dnia, przy chodzeniu po schodach lub chodzeniu/bieganiu po twardym podłożu.
Jak to zdiagnozować?
Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do fizjoterapeuty, który oceni pracę stopy. Zbierze szczegółowy wywiad, a w badaniu wykona testy funkcjonalne i oceni, czy ból faktycznie może być związany z występowaniem samej ostrogi, czy też jest wypadkową innych czynników. W takim wypadku można spodziewać się odesłania na badanie obrazowe – RTG, które pokaże wygląd kości piętowej.
Jak wygląda rehabilitacja ostrogi piętowej?
Trzeba się przygotować na długotrwały proces terapii. Priorytetem będzie zarówno zniwelowanie bólu, aby móc wrócić do codziennych czynności, jak i praca nad czynnikami, które wpłynęły na pojawienie się problemu. Najczęstszym połączeniem jest terapia manualna z ćwiczeniami oraz zmianą nawyków. Być może niezbędne okaże się zrzucenie paru kilogramów, zmiana obuwia czy profilaktyka, aby na bieżąco niwelować powstające w ciele napięcia. Dosyć często stosuje się również skuteczną falę uderzeniową (jednak trzeba nastawić się na dużą dawkę bólu przy zabiegu). Jeśli ból jest nie do zniesienia, to polecane są również wkładki (np. żelowe), które zmniejszają nacisk na piętę w trakcie chodu czy stania.
Pozdrawiam,
Karo 😊