Pięta Haglunda – co to jest?
Pięta Haglunda to inaczej zwana choroba Severa-Haglunda, czyli martwica nasady kości piętowej. Choroba ta związana jest z mechanicznym drażnieniem kaletki (taka mała torebka zawierająca płyn), która leży między Achillesem a piętą. W wyniku tego dochodzi do jej zapalenia, obrzęku, a kolejno przerostu i pogrubienia tylnej części kości piętowej. Powstaje narośl kostna, która może mieć różny kształt.
Jak dochodzi do jej powstania?
Pięta Haglunda zazwyczaj związana jest z przeciążeniami na skutek aktywności fizycznej. Jednak może się pojawić także u osób, które nie są związane ze sportem. Najczęściej dotyczy nastolatków w okresie pokwitania (wzrost kostny i miękka tkanka kostna) oraz u osób starszych (związane ze zmianami zwyrodnieniowymi). Do jej pojawienia się mogą się przyczynić wcześniejsze urazy, nieprawidłowa budowa anatomiczna, źle dopasowane obuwie czy nadwaga.
Jak się objawia Pięta Haglunda?
Ból pojawia się w obszarze guza piętowego – tylnej części pięty, do której przyczepia się Achilles. Objawy początkowo są łagodne i mogą powodować jedynie dyskomfort. Najczęściej pojawia się po aktywności fizycznej lub nad ranem. Z czasem dolegliwości się powiększają i mogą pojawiać nawet tylko podczas chodu.
Po czym poznać Piętę Haglunda?
➡️Ból tylnej części pięty,
➡️Opuchlizna,
➡️Wyczuwalna deformacja, wybrzuszenie na pięcie,
➡️Pogrubienie ścięgna Achillesa.
By mieć pewność, że dolegliwości w tym obszarze, to właśnie pięta Haglunda warto wykonać USG, aby zobaczyć stan tkanek miękkich oraz RTG, by ocenić stan nadbudowy kostnej oraz wykluczyć ewentualne złamanie.
Jak leczyć piętę Haglunda?
Na początku warto zastanowić się, które czynniki mogły przyczynić się do jej powstania. Eliminacja źródła problemu będzie kluczowa, aby proces chorobowy się nie pogłębiał. Konieczne może okazać się zmodyfikowanie dotychczasowej aktywności lub nawet zaprzestanie. Warto jednak wprowadzić lub tak zmodyfikować zestaw ćwiczeń, aby móc stopniowo je progresować, powoli wracając do sportu.
Ważnym elementem będzie przyjrzenie się obuwiu i jego dostosowanie, aby zmniejszyć czynnik drażniący wcześniej wspominaną kaletkę. Oprócz samych ćwiczeń przydatna będzie też terapia manualna, która pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe i napięcia powstałe na skutek przeciążeń.
Każda terapia powinna zostać indywidualnie dopasowana do stanu klinicznego i możliwości funkcjonalnych pacjenta, dlatego najlepiej wybrać się na konsultacje do fizjoterapeuty.
Pozdrawiam,
Karo 😊