Fizjo Na Zdrowie

3 mity ergonomii pracy, przez które czujesz ból!

 Pracujesz na siedząco i ból jest Twoim stałym towarzyszem? Poznaj 3 mity ergonomii pracy, które się od tego przyczyniają!
IMG 7041

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że wielogodzinny czas spędzony przy biurku jest Ci bardzo dobrze znany. Niestety w dzisiejszych czasach dolegliwości związane z dużą ilością siedzenia, stają się coraz bardziej powszechne. Idąc od bólów kręgosłupa, sztywności bioder przez problemy z drętwieniem/mrowieniem rąk aż po napięciowe bóle głowy. Dlatego w tym wpisie poznasz 3 mity ergonomii, dzięki którym uporasz się z dolegliwościami.

Co robię źle?

Zdecydowanie najczęstszym błędem, który popełniamy w trakcie pracy, jest tak zwane „zasiedzenie się”. Nasze ciało najbardziej nie lubi właśnie bezruchu. To on w głównej mierze przyczynia się do późniejszych dolegliwości. Siedzenie samo w sobie nie jest złe, ale jego duża ilość już tak!

Poznaj 3 największe mity ergonomii!

Zdjecia rolki 20250220 150108 0000 edited

MIT nr 1: Ergonomia jest tylko dla tych, których coś boli.

Totalnie nie! Owszem, jak pojawi się ból, to motywacja, żeby zadbać o ergonomię zdecydowanie wzrasta. Jednak warto zadbać o nią dużo, dużo wcześniej. Dzięki zadbaniu o podstawy ergonomii pracy unikniesz bólu w przyszłości. Jeśli obawiasz się urazu lub powrotu bólu, to postaw na zadbanie o ergonomiczne miejsce swojej pracy.

MIT nr 2: Dobre krzesło sprawi, że nie będą boleć mnie plecy.

Niestety nawet najlepsze krzesło nie zniweluje ryzyka do 0%. Jak najbardziej może pomóc Ci dłużej utrzymywać tę ‘dobrą pozycję’ w trakcie pracy. Pamiętaj jednak, że kluczem do uniknięcia bólu jest ruch. Zdecydowanie skuteczniejsza będzie częsta zmiana pozycji niż siedzenie przez 8-10h w tej dobrej pozycji.

MIT nr 3: Ergonomia jest droga.

Niekoniecznie. Do modyfikacji swojego miejsca pracy możesz wykorzystać rzeczy, które na co dzień masz pod ręką. Nie musisz od razu inwestować w najdroższe biurko czy krzesło. Możesz zmodyfikować swoją przestrzeń za pomocą dużo tańszych zamienników. Pisząc ebooka o podstawach ergonomii, skupiłam się na przedstawieniu wielu możliwości – w głównej mierze tych bardziej ekonomicznych, które spełnią taką samą funkcję. W końcu o to chodzi – ergonomiczne meble czy akcesoria mają nam pomóc pracować bez bólu.

Pozdrawiam,

Karo 😊

poznaj mnie